Institutul nostru lansează un proiect de reflecție intitulat „Jurnal academic pe timp de criză”. Acesta însumează gândurile, reflecțiile și analizele cercetătorilor noștri în fața crizei de pandemie pe care o străbatem cu toții. Textele publicate în revistele, site-urile sau paginile de Facebook ale Institutului vor fi ulterior publicate într-un volum-mărturie (ISPRI).
Idei la cald despre coronavirus
Articol semnat de Cristi Pantelimon

Coronavirusul este un fel de profeție autocreatoare. În ciuda opiniilor multor specialiști care pun sub semnul întrebării gravitatea acestui virus[1] (recent, Marea Britanie a scos virusul din lista celor mai periculoși agenți patogeni[2]), consecințele actualei lupte globale (cât se poate de reală, inclusiv cu mijloace militare!) împotriva virusului sunt mai mult decât reale, sunt sau pot deveni dramatice. O luptă care aduce cu sine o criză economică generalizată, care ține atât de producție cât și de servicii, din motive de carantinare a multor state de pe glob, și care se suprapune peste o criză extrem de acută, ce se duce pe frontul cel mai sensibil al economiei mondiale, acela al prețului petrolului[3].
Aproape că nu mai contează cum s-a ajuns aici, dacă virusul are origini criminale, dacă este o manifestare a celebrului „război hibrid” care se duce în lume, dacă este o manifestare concretă a războiului pentru supremație globală dintre SUA și China etc., cert este că la orizontul lumii (vai, globale!) se prefigurează o criză mai mare decât cea din 1929 (opinia îi aparține lui Alain de Benoist[4]). Același intelectual francez afirmă că Uniunea Europeană nu s-a sinucis acum, devreme ce era deja moartă – o opinie care, brusc, pare a nu mai șoca pe nimeni! În fine, faptul că China, Rusia și Cuba ajută state ale Uniunii Europene (ba chiar SUA) pare a fi din nou parte a unui scenariu firesc, sau, în orice caz, nu șochează, devreme ce interesele și nu solidaritatea europeană sau transatlantică vor dicta de aici înainte mersul istoriei. Iar când spunem „interese”, vorbim inclusiv despre interesul Chinei și Rusiei de a „cuceri”, a învălui, a dezintegra și a îmbrățișa UE, adică a o scoate, de ce nu, din îmbrățișarea americană, adică a NATO, cel declarat recent de către E. Macron a se afla în moarte cerebrală. De altfel, dacă (așa cum putem presupune) această moarte cerebrală e (și) dorită de europeni, s-ar putea să constatăm că și ajutorul frățesc al Rusiei și Chinei (Cuba e doar o cutie de rezonanță, veche, a vechii ordini bipolare, ordine care acum se rescrie sub forma eurasianismului vs atlantismului) este unul firesc în noul context geopolitic.
Coronavirusul a găsit, evident, terenul propice al manifestării teoriilor cu iz conspiraționist. Cum ar fi putut să fie altfel? Astfel, o sursă pe care o vom cita mai departe dă ca sigură intenția americană de a împiedica China în marșul său triumfal spre cucerirea economică a lumii. Coronavirusul ar fi, astfel, un virus creat în laboratoarele armatei americane și inoculat Chinei în timpul jocurilor militare mondiale din toamna anului trecut de la Wuhan. Din delegația americană ar fi făcut parte o agentă specială a serviciilor americane, căreia i se dă și numele. Este vorba despre o femeie de origine olandeză, născută în 1969, și care ar fi pacientul zero al epidemiei ce a apărut la Wuhan între 18 și 28 octombrie 2019. Numele său este (ar fi) Maati Benassi. Ea ar fi ajuns cu delegația militară americană la jocurile militare mondiale de la Wuhan din octombrie 2019. Această femeie, alături de un alt ofițer amerian, ar fi la originea declanțării crizei de coronavirus în China[5].
Dar, dacă site-ul citat (care are adesea accente specifice, „conspiraționiste”) dă astfel de detalii neverificate despre războiul americano-chinez (în acest sens), nu știm deocamdată care ar fi numele agentului sau agenților chinezi care au răspândit virusul în direcția opusă, a dușmanului american, devreme ce SUA sunt și ele acum victima notorie a aceluiași virus celebru!
Dar poate că cea mai impresionantă idee care apare în legătură cu Covid 19 este aceea după care el ar fi, nici mai mult, nici mai puțin, decât un instrument de depopulare a lumii în mâinile oligarhiei planetare. Coronavirusul este instrumentul prin care oligarhia globală vrea să scape de cetățenii inutili, un fel de „deplorabili” la nivel global. Spaima că un „guvern mondial” al pune mâna pe putere la nivel global, în urma măsurilor de tip Big Brother, fără precedent, s-a insinuat din ce în ce mai mult în mintea multor oameni[6].
Evident, într-o lume în care autoritățile par a fi ecoul televiziunilor unde crainicii înspăimântați nu fac altceva decât să numere morții și infectații de coronavirus, toate aceste zvonuri sau idei sunt credibile, nu în același grad, dar credibile. La nivel global se desfășoară, inclusiv în materie de manipulare, probabil, un scenariu ca cel pe care, noi, românii, în mic, l-am trăit la 22 decembrie 1989, ca cele care au urmat cu războialele pentru democratizarea Orientului Mijlociu etc. Toate scenariile în care presa este mai mult decât prezentă sunt, din punct de vedere al Adevărului, mai mult decât problematice…
Nu știm care vor fi consecințele pe plan economic ale acestui flagel. Mai interesante însă vor fi cele pe plan geopolitic. Deocamdată, în plin război al crizei, ne bucurăm de vești interesante: Rusia trimite ajutoare umanitare în SUA, în vreme ce șeful gigantului rus petrolier Rosneft prezice că piața mondială a petrolului nu-și va reveni până ce petrolul de șist american nu va fi „pus cu botul pe labe”[7], China se pare că este și ea pregătită să ajute SUA, în fine, Europa face prima breșă în sancțiunile americane contra Iranului, reușind (alături de Anglia, lucru de notat) să facă să funcționeze sistemul INSTEX, un fel de barter special, pus la punct pentru a ocoli voința pedepsitore a Americii la adresa celor „neconformi”[8].
Indiferent de natura sa, indiferent de cât de grav sau mai puțin grav este, „agentul” Covid 19 acționează, e clar, ca un factor de galvanizare și accelerare a schimbărilor geoolitice planetare. Din acest punct de vedere, da, el este (nu putea fi altfel!) pozitiv…
[1] https://www.activenews.ro/stiri-sanatate/12-experti-de-nivel-mondial-se-exprima-impotriva-isteriei-Covid-19.-Dr.-Sucharit-Bkakdi-Germania-Masurile-guvernului-impotriva-Covid19-sunt-grotesti-absurde-si-foarte-periculoase-160746
[2] https://www.activenews.ro/externe/Guvernul-Marii-Britanii-nu-mai-considera-Covid-19-drept-boala-infectioasa-cu-risc-inalt-160783
[3] https://oilprice.com/Energy/Energy-General/Coronavirus-Could-Lead-To-Mass-Layoffs-In-Oil-And-Gas.html
[4] https://www.alaindebenoist.com/2020/04/02/coronavirus-des-consequences-de-premiere-grandeur/
[5] https://strategika51.org/2020/03/28/a-la-recherche-du-porteur-zero-du-covid-19-la-piste-militaire-us/
[6] https://www.egaliteetreconciliation.fr/Le-coronavirus-est-bien-une-creation-des-mondialistes-qui-veulent-detruire-l-humanite-58803.html
[7] https://www.pakistanpoint.com/en/story/870491/rosneft-ceo-sechin-believes-oil-prices-to-grow-to-60-p.html?__cf_chl_jschl_tk__=3265a26e0551ce07e68fa8f1441b3d24f5df68a3-1585851652-0-ARfjMEKxepNG9MyDqnz46CbTUQ2QZ4kC_UBfakvndxTN6h9J-_gvsYvaz-5cE4T9czRKGcmhX8YaxGm3jCPs7mscqrTO8iIc3UVjiOGDVZEHaQAc14H9jWgCjTRi8I78bGPuSzHyGdT490aZSGl6cfx6Ah-iCsgdAlEb2Hn8fH7YhvEt1P3Lg54ymseSYGN1Rx_QjNZig6cZSpjpMpRnvstT0eiHyLGYSqQJl8th233O9VCnmGqKvd3IZktVX4nQ6hfF-A_pMzVu7VaTaDYh3mdt_uT9b1QpE57gU-JBc7eWAA0rsmZ1YNx8GTz0MOYs2Dx5wUzDX7XHOvpyXvISZmF9l8P4H317e1C2WsrrxL6jeh0qPVneIfI2PsaUkmPbVg&fbclid=IwAR0X9kU1uHRjkqQ3CacDJJfUWOYSwVwGt3qWWKTe85jVBLIZoFC67qBkZQY
[8] https://www.dw.com/en/europe-and-iran-complete-first-instex-deal-dodging-us-sanctions/a-52966842?fbclid=IwAR19YxM3U3r_DTXEugm3DpxqCYIj18WnPNdgKKFd3U8ciPdlNNz3nnYIs_Q